Centrum  Zdrowia 
 PANACEUM  

Bardzo dbamy o wysoki poziom usług, zgodny z obowiązującymi standardami tak, by jak najlepiej chronić i pielęgnować zdrowie naszych Klientów.
 

Przyczyny występowania nietolerancji pokarmowej

Nietolerancja pokarmowa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i jej rozwój spowodowany jest coraz częstszym zastosowaniem środków chemicznych w produkcji żywności. Nadwrażliwość na niektóre pokarmy jest najczęściej nabyta i ma związek z częstym przyjmowaniem antybiotyków i leków przeciwzapalnych. 

Specjaliści wyróżniają dwa typy tego schorzenia: immunologiczne i nieimmunologiczne.

Nietolerancja pokarmowa pochodzenia immunologicznego jest związana z nadmierną produkcją przeciwciał typu IgG, które pod wpływem reakcji na pokarm atakują zdrowe tkanki organizmu. Paradoksalnie nawet w przypadku terapii farmakologicznej, organizm przeczuwając niebezpieczeństwo, zwalcza własne komórki. Stan zapalny wywołany upośledzeniem układu odpornościowego może uaktywnić się nawet po kilku dniach od zjedzenia produktu wywołującego nietolerancję.

Nietolerancja pokarmowa nieimmunologiczna z kolei powodowana jest zaburzeniami procesów trawienia i najczęściej ma związek z laktozą. Zdarza się również, że zmniejszona ilość enzymów trawiennych wywołuje nietolerancję fruktozy, glutenu, alkoholu czy nawet błonnika. Przyczyną choroby może być spożycie produktu, do którego dodano utrwalacze, konserwanty i wzmacniacze smaku.
Kreator www - przetestuj za darmo