Centrum  Zdrowia 
 PANACEUM  

Bardzo dbamy o wysoki poziom usług, zgodny z obowiązującymi standardami tak, by jak najlepiej chronić i pielęgnować zdrowie naszych Klientów.
 

Nietolerancja pokarmowa a alergia pokarmowa - czy to jest to samo

Nietolerancja pokarmowa jest często mylona z alergią lub chorobą trzewną (celiakią). Niestety są to zupełnie inne schorzenia. Alergia pokarmowa występuje u osób, u których reakcja na zjedzony pokarm następuje natychmiastowo (objawy mogą być oddalone najwyżej o 2 godziny). Ta pierwsza wywołuje natomiast opóźnioną reakcję organizmu, co znaczy, że objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach (do 72 godzin). U osób z celiakią nietolerowanie pokarmu ma charakter objawu, a sama choroba przekazywana jest genetycznie i jest nieuleczalna, a jedynym sposobem walki z nią jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

ALERGIA POKARMOWA

Alergia pokarmowa jest natychmiastową reakcją na spożyty pokarm, w której organizm po kontakcie z pokarmem wytwarza przeciwciała IgE, uwalniając duże ilości aktywnych substancji m.in. histaminy.  
Klasyczna alergia pokarmowa charakteryzuje się objawami, które pojawiają się w ciągu kilku minut od spożycia pokarmu.  
Objawy najczęściej dotyczą błon śluzowych powodując swędzenie, katar sienny, duszności, łzawienie oczu, wysypkę, opuchnięcie twarzy. 
Zdarza się, że reakcje alergiczne są zagrożeniem życia, ponieważ niektóre pokarmy mogą wyzwalać wstrząs anafilaktyczny. 
Klasyczna alergia pokarmowa obejmuje ok 2,5% populacji. 

NIETOLERANCJA POKARMOWA

Nietolerancja pokarmowa jest zjawiskiem silnie związanym z zaburzoną funkcją ochrony bariery jelitowej, w wyniku czego tworzą się kompleksy złożone z białka pokarmowego i przeciwciała specyficznego pokarmowo IgG. 
Nietolerancja pokarmowa jest reakcją opóźnioną w czasie, która występuje po kilku godzinach lub dniach po spożyciu pokarmu. 
Objawy w większości przypadków mogą obejmować różne układy jednocześnie jak migreny, depresje, bóle stawów i mięśni, zmiany skórne, obrzęki. 
Nietolerancja pokarmowa nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale nierozpoznana może prowadzić do przewlekłych zaburzeń. 
Nietolerancja pokarmowa według najnowszych badań może dotyczyć 45% populacji.  
Kreator www - przetestuj za darmo